O hipnozie

Istnieje wiele rożnych definicji hipnozy, ponieważ nikomu nie udało się jeszcze w pełni opisać tego fenomenu. Federalna definicja (USA) określa hipnozę jako ominięcie czynnika krytycznego umysłu i ustanowienie akceptowalnego, wybranego sposobu myślenia. Inne definicje to zmieniony stan świadomości, naturalnie występujący stan umysłu, w który wchodzimy i z którego wychodzimy naturalnie przez cały czas lub hipnoza to skupiony stan uwagi, w którym bodźce zewnętrzne są ignorowane.

Rożne definicje mają swe źródło w różnym sposobie rozumienia tego fenomenu.

Najważniejsze, co trzeba wiedzieć na temat hipnozy to to, że nie ma w niej nic tajemniczego. Można ją opisać jako stan relaksacji. Jest to naturalny, zmieniony stan świadomości, w którym będąc zupełnie świadomym, koncentrujemy się na wybranym aspekcie, nie zwracając uwagi na inne. Jest to naturalny stan, w który wchodzimy i z którego wychodzimy całkiem często. Jeśli zdarzyło ci się dojechać do domu, nie myśląc nawet, jak prowadzisz (tzw. automatyczny pilot), to byłeś w stanie hipnotycznym. Jeśli oglądałeś TV, zapominając o bólu pleców, to również byłeś w transie. Innym przykładem jest jazda autostradą, kiedy to może minąć godzina lub więcej i nie jesteśmy tego świadomi. To również moment, w którym zasypiamy lub budzimy się jest chwilą transu.

Podczas sesji hipnozy pozwalasz terapeucie pomoc Ci wejść w ten stan. Każda hipnoza to autohipnoza, co oznacza, ze sam się hipnotyzujesz mając terapeutę za przewodnika. To oznacza, ze zawsze możesz wyjść z transu, jeśli tylko taka jest twoja wola.

Zaleta bycia zahipnotyzowanym jest ominiecie tzw. czynnika krytycznego umysłu, co pozwala na łatwiejsze przyswojenie pozytywnych sugestii. Ten proces jest o wiele efektywniejszy niż w zwykłym stanie umysłu. Nasza podświadomość nie rozróżnia pomiędzy prawdą a imaginacją i dlatego łatwiej jest o pożądane zmiany za pomocą sugestii i innych technik.

Można na przykład przećwiczyć mentalnie pożądane zachowanie i sprawić, że stanie się częścią nas. Można dotrzeć do traumatycznego incydentu i zmienić reakcję z negatywnej na pozytywną. Jeśli jakieś dawne wydarzenia ograniczają nasz potencjał, to można zmienić ich percepcję tak, by nie miały już na nas wpływu.

Nasz umysł ma zasadniczy wpływ na nasze ciało (system nerwowy, obronny itd.), co czyni hipnozę potężnym narzędziem do uzdrowienia wielu przypadłości. Można ją również stosować w kombinacji z innymi formami terapii i to często z rewelacyjnymi wręcz wynikami!