Fobia jest to ekstremalna, nieadekwatna reakcja na bodziec. Fobie często łączą się z atakami paniki. W zasadzie każdy rodzaj fobii jak i ataki paniki można traktować hipnozą i to z wyśmienitą skutecznością. Poniżej wymieniam kilka przykładów fobii:
- Akrofobia – lęk wysokości
- Agorafobia – lęk związany z otwartą przestrzenią
- Antrofobia – lęk przed ludźmi
- Achlofobia – lęk przed tłumem
- Aquafobia – lęk przed wodą
- Aviofobia – lęk przed lataniem
- Bakteriofobia – lęk przed zarazkami
- Klaustrofobia – lęk przed zamkniętą przestrzenią
- Hematofobia – lęk przed krwią
- Lalofobia – lęk przed przemawianiem publicznym
- Ksenofobia – lęk przed obcymi
- Zoofobia – lęk przed zwierzętami
- Arachnofobia – lęk przed pająkami
- Lęk przed dentystą
- Lęk przed strzykawkami
- Lęk przed zastrzykami
- Socjofobia – fobia społeczna
- Inne…
Powyższe przykłady obejmują tylko cześć znanych fobii , od których możesz uwolnić się poprzez hipnoterapię.
Jedną z najczęściej spotykanych fobii jest socjofobia – lęk przed ludźmi, przed byciem w centrum uwagi, sytuacjami społecznymi, załatwianiem potrzeb osobistych w toalecie publicznej, przemawianiem, poznawaniem nowych ludzi, podróżowaniem środkami transportu publicznego i podobnych. Przez niektórych socjofobia klasyfikowana jest jako skrajna nieśmiałość. Przejawia się ona na bardzo wiele sposobów w przeróżnych sytuacjach towarzyskich i jeśli chcesz się od niej uwolnić, to hipnoza jest jak najbardziej wskazana.
Jeśli dręczą Cię ataki paniki to również nad nimi możesz uzyskać kontrolę poddając się terapii. Atak paniki (niepokoju) zazwyczaj mają następujące symptomy:
- nagłe odczuwanie strachu lub niepokoju (wyzwolone przez bodziec fobii lub niezależnie)
- przyspieszone bicie serca
- pocenie się, roztrzęsienie
- zawroty głowy, nudności
- obawa, że stanie się coś strasznego, obawa przed utratą kontroli
- pustka w głowie
- ucisk w klatce piersiowej
Istnieje wiele technik hipnotycznych, które można zastosować w przypadku fobii lub ataków paniki (niepokoju). Zazwyczaj fobia jest spowodowana przez traumatyczne doświadczenie, przy którym nasza podświadomość zasocjowała jakieś silnie emocjonalnie naładowane zdarzenie z czymś, co je wyzwala. W momencie, w którym znajdujemy się w obecności tego bodźca nasza podświadomość przywołuje ten emocjonalny ładunek i odczuwamy strach, panikę, dyskomfort lub im podobne.
Na poziomie świadomym możemy nawet nie pamiętać początkowego wydarzenia powodującego fobię – wiemy tylko, że nie czujemy się zbyt dobrze w windzie, wpadamy w przerażenie widząc mysz, boimy się latać, itd.
Uzdrowienie polega zazwyczaj na odnalezieniu tego pierwotnego wydarzenia i zmianie asocjacji. W transie można nauczyć się prawidłowych reakcji na bodziec. Ataki paniki można oswoić poprzez kontrolę nad nimi np. poprzez techniki oddechowe – już nigdy nie będziesz bezbronny wobec narastającego strachu. Można posłużyć się kilkoma technikami, które dobierane są indywidualnie.
W zależności od przypadku pozbycie się fobii albo poradzenie sobie z atakami paniki zajmuje przeważnie od jednej do kilku wizyt.