Leczenie nerwicy

Kontrola poziomu stresu

Zazwyczaj uważamy, ze stresujące sytuacje są negatywne, ale sytuacje powszechnie uważane za pozytywne również powodują stres: awans, praca za granica, ślub. Stres powodowany jest przez strach przed zmiana, nie przez zmianę sama w sobie.

Może pochodzić on z kilku źródeł: środowiska, ciała, myśli, emocji. Poziom stresu będący odpowiedzią na ten sam bodziec rożni się pomiędzy poszczególnymi osobnikami. Zindywidualizowana reakcja ukazuje nam, że jeśli nauczymy się go kontrolować to możemy znacznie ułatwić sobie życie. Hipnoza jest świetnym sposobem na nauczenie się redukowania stresu.

Stres do pewnego momentu pomaga nam przeżyć, wzmaga czujność, inspiruje, wzmaga kreatywność, ale jeśli jest go zbyt wiele, to szkodzi nam na wiele sposobów.

  1. Podczas hipnozy jesteś ogromnie zrelaksowany, co pozwala na doświadczenie stresujących sytuacji będąc równocześnie spokojnym i ucząc się nowego sposobu reagowania na nie. To z kolei pozwala na zmianę asocjacji pomiędzy bodźcem a twoją nań reakcją.
  2. W transie łatwiej jest nauczyć się prawidłowej reakcji, co sprawia, że łatwiej będzie Ci w prawdziwych sytuacjach. Twoja automatyczna reakcja na bodźce zmieni się.
  3. W sytuacji, która powoduje stres będziesz w stanie oprzeć się na zasobach zbudowanych kiedy byłeś spokojny, zrelaksowany, pewny siebie i miałeś kontrolę nad sytuacją. Te pozytywne stany mogą zostać zasocjowane ze stresującym bodźcem powodując pożądaną reakcję w przyszłości.
  4. Czasami sytuacje, które dotychczas były nawet bardzo stresujące mogą zupełnie przestać na nas wpływać negatywnie.
  5. Hipnoza to idealny sposób na naukę nowych technik użytecznych w życiu codziennym. Możesz na przykład nauczyć się technik oddechowych, pozytywnego myślenia lub bycia asertywnym (pewnym siebie), co z kolei przekłada się na pożądane reakcje w danych sytuacjach.
  6. Również autohipnoza jest przykładem techniki, którą często wykorzystuje się do redukcji stresu i zmiany określonych zachowań.

Istnieje wiele sposobów i technik, które można wykorzystać do pokonania stresu, a szczegółowe postępowanie dobieram do potrzeb indywidualnych.

Niepokój

Niepokój to niemiły stan, w którym zawiera się kombinacja rożnych emocji zawierających strach, obawy, troskę i tym podobne. Często towarzyszą mu doznania fizyczne, takie jak palpitacje serca, nudności, ból w klatce piersiowej, krótki oddech, ból głowy wynikający z napięcia. Jeśli mamy trudna sytuacje w pracy czy w domu to stres może przenieść się na inne dziedziny życia i spowodować odczuwanie niepokoju.

Podobnie osoba, która doświadczyła niesłychanie nieprzyjemnej sytuacji może przenieść strach do życia codziennego. Jest to znane jako stres pourazowy.

Hipnoza może okazać się bardzo pomocna w walce z niepokojem. W części przypadków możliwe jest odnalezienie powodu niepokoju (zazwyczaj nieuświadomionego) za pomocą regresji. W innych można nauczyć się technik radzenia sobie z niepokojem. W tym drugim przypadku możesz nauczyć się zmiany sposobu myślenia, relaksować się, uwierzyć w siebie itp… Jest kilka rodzajów zaburzeń związanych z niepokojem i można doświadczać kilku symptomów równocześnie.

Każdy przypadek traktowany jest indywidualnie.

Opanowanie gniewu i złości

Gniew to zupełnie naturalna emocja, którą wszyscy odczuwamy od czasu do czasu, lecz czasami tracimy nad nim kontrole. Wtedy właśnie ma on na nas wyniszczający wpływ. Kiedy nie jesteś w stanie panować nad gniewem, jesteś na jego łasce. Wtedy to on Cię kontroluje, a to prowadzi do problemów w domu, pracy oraz może wpłynąć na każdy inny aspekt życia.

Ostatecznie może zrujnować nasze zdrowie, tak jak zresztą wszystkie inne negatywne emocje, które wymykają się spod kontroli. Kiedy wpadamy w złość/gniew , w naszym ciele zachodzą zmiany fizjologiczne: bicie serca przyspiesza, zwiększa się ciśnienie krwi, produkowana jest adrenalina. W ten sposób jesteśmy przygotowani do fizycznego wyrażenia agresji (walki) lub ucieczki, co było bardzo przydatne naszym przodkom, ale współcześnie nie jest społecznie akceptowalne.

Właśnie w takich chwilach umiejętność zarządzania/kontroli negatywnych emocji jest nieodzowna. Aby poprawić jakość swojego życia warto nauczyć się więc jak kontrolować porywy gniewu i złości po to, by to one przestały kontrolować nas. Hipnoterapia oferuje szereg technik pomocnych w odzyskaniu kontroli nad własnym zachowaniem i często można zaobserwować zaskakujące wręcz efekty pracy w tego typu zaburzeniach.

Relaksacja jest jedną z często stosowanych technik w zarządzaniu gniewem, złością i stresem. Hipnoza może pomoc Ci oduczyć się niechcianego zachowania i równocześnie nauczysz się nowych sposobów radzenia sobie z niechcianymi emocjami.

Zastosowanie powyższych technik (w indywidualnie dobranej kombinacji) pomoże Ci w osiągnięciu lepszego, spokojniejszego życia.